AURORA
Celem projektu Aurora jest opracowanie systemu pozwalającego na odtworzenie ruchów układu kostno-szkieletowego na podstawie pomierzonego kształtu dolnych partii ludzkiego ciała. Aktualnie lekarze oraz terapeuci muszą przeprowadzać bardzo skomplikowane badania (często szkodliwe jak np. prześwietlanie promieniami Roentgena) i analizy postawy oraz sposobu poruszania się pacjenta w celu dokładnego określenia schorzenia oraz patologicznych zmian. Obecnie nie ma żadnych narzędzi, które mogłyby znacząco wspomóc lub zautomatyzować taką analizę. Brak jest metod pozwalających na przeprowadzenie pomiarów 4D (3D plus czas) ludzkiego ciała.
Zupełną nowością w przypadku tego systemu jest pełna analiza ruchu, zarówno kostno-szkieletowa jak i objętościowa. Do pozyskania danych zmiennych w czasie wykorzystana jest triangulacja laserowa w połączona z projekcją wzorów. Ponieważ narzędzie pomiarowe pozyskuje jedynie informacje o kształcie powierzchni, przygotowano algorytmy, które na tej podstawie rekonstruują układ kostno-szkieletowy badanych części ciała.
Główne zalety systemu to:
- całkowicie bezinwazyjny pomiar, co nie naraża pacjenta na np. szkodliwe promieniowanie
- stosunkowo niski koszt odtworzenia dynamiki i kinematyki badanych części ciała
- duża ilość możliwych do pozyskania danych: objętości, powierzchnie, kąty, odległości itp.
- również dane związane z dynamiką ruchu: przyśpieszenia, szybkości itp.
Obecnie kompleksowa analiza ruchu przeprowadzana jest jedynie w wysoko specjalizowanych laboratoriach. Wynika to z dwóch przyczyn: cena służących temu systemów jest bardzo wysoka oraz niezbędna jest wykwalifikowana i doświadczona obsługa. Samo przygotowanie do pomiaru jest dość czasochłonne (stosowana jest technika śledzenia markerów rozmieszczonych na ciele pacjenta), zatem wykluczone jest zastosowanie takich systemów w zwykłej diagnostyce. Pomiar polegający na projekcji światła stanowi zatem znaczny krok naprzód. Czynności związane z przygotowaniem pacjenta są ograniczone do absolutnego minimum. Pomiar jest szybki i bezdotykowy co ma ogromne znaczenie dla psychicznego komfortu badanego.
Projekt był realizowany w ramach Szóstego Ramowego Programu Komisji Europejskiej (COOP-CT-2003- 508203 / SME-2003-1-508203) we współpracy z:
- DIERS International GmbH
- Eberhard Karls Universität Tübingen
- Katholieke Universiteit Leuven
- Rimkevicius and Gintautas Company
- SMARTTECH Sp. z o.o.
- VELOMAT Messelektronik GmbH