SAPO – System Automatycznego Pomiaru Obrazów
SAPO – projekt systemu pomiarowego
Przedmiotem niniejszego projektu było opracowanie konstrukcji stanowiska do automatycznego wykonywania panoramicznych fotografii 2D (ze zmiennym oświetleniem) oraz pomiaru 3D struktury przestrzennej zabytków malarstwa. W ramach wykonywanych prac powstało urządzenie wraz z dokumentacją techniczną, które w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu bezdotykowej i nieinwazyjnej metody pomiaru, pozwala na uzyskanie cyfrowej reprezentacji 2D i 3D powierzchni mierzonego obiektu.
Technologia pomiarów 3D rozwijana jest od lat 90 – tych XX wieku. Postęp w dziedzinie automatyzacji oraz obecne możliwości obliczeniowe komputerów sprawiły, że jej zastosowanie, nie ogranicza się już tylko do celów wizualizacyjnych pojedynczych obiektów, ale możliwe jest prowadzenie pomiarów w celach badawczych, na niespotykaną do tej pory skalę.
Opracowywane urządzenie, w sposób automatyczny, szybki i przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, pozwala na uzyskanie dokładnej, cyfrowej reprezentacji powierzchni mierzonego obrazu. Stworzona w ten sposób dokumentacja dzieła malarskiego może być wykorzystana do takich celów jak:
- wzbogacenie archiwów muzealnych o nowe metody zapisu informacji o obiekcie,
- potwierdzenia autentyczności obrazu,
- wzbogacenie możliwości badawczych o nowe metody i narzędzia,
- danie widzowi możliwości lepszego zapoznania się ze szczegółami obrazu,
- zastosowanie w celach edukacyjnych przez zaprezentowanie skanowanych obrazów szerszej rzeszy odbiorców.
SAPO – widok z przodu
SAPO – głowica pomiarowa
SAPO – działające stanowisko
SAPO – głowica pomiarowa