Wirtualne studio
Wirtualne Studio służy do nagrań filmów i programów telewizyjnych, gdzie realne życie łączy się z rzeczywistością wirtualną. Rozwiązanie to pozwala na rejestrację materiału wideo z udziałem prawdziwych aktorów/prezenterów występujących w trójwymiarowej komputerowo scenie. Nowy system śledzenia kamery został opracowany specjalnie dla OGX|Virtual Studio. Dzięki temu operator może swobodnie operować kamerą podczas nagrań, co znacznie poszerza możliwości artystycznej wypowiedzi i zwiększa realność sceny.
OGX|Virtual Studio to kolejny krok w technologii blue-box. W standardowym studiu blue-box aktor/prezenter nagrywany jest na niebiesko-zielonym tle, które jest oddzielone od obrazu za pomocą maski przezroczystości (generowanej przez klucz chrominancji). Tworzenie maski polega na uznaniu wszystkich niebieskich/zielonych pikseli za przezroczyste. Sylwetki aktorów oddzielone od niebiesko-zielonego tła zostały połączone z tłem z innego źródła obrazu wideo.
Standardowe niebieskie pudełko może stworzyć realistyczną iluzję, o ile kamera nagrywająca aktorów pozostaje nieruchoma. Kiedy kamera się porusza, aktor porusza się także wewnątrz klatki wideo (chociaż sam aktor się nie porusza), a tło pozostaje nieruchome. Daje to efekt „unoszenia się” aktora na ekranie telewizora i niszczy sceniczną rzeczywistość. Efekt ten spowodowany jest brakiem synchronizacji pomiędzy kamerą rzeczywistą, a kamerą wirtualną, która „nagrywa” tło.
To jest główna różnica pomiędzy standardowym blue boxem a wirtualnym studiem. Dzięki bardzo nowoczesnemu śledzeniu kamery zastosowanemu w OGX|Virtual Studio każdy ruch prawdziwej kamery jest synchronizowany z kamerą wirtualną. Dzięki temu synchronizowane są także obrazy uzyskane z każdej kamery. Swobodna obsługa kamery pozwala operatorowi na osiągnięcie jeszcze większej ekspresji artystycznej i pełne wykorzystanie wirtualnego środowiska.
Wirtualne Studio jest częścią większego projektu realizowanego na Politechnice Warszawskiej w ramach Komitetu Badań Naukowych koordynowanego przez Telewizję Polską pt. „System udostępniania sygnałów audiowizualnych w polskim Internecie optycznym w sposób zapewniający wdrożenie telewizji interaktywnej”.
Projekt realizowany jest we współpracy z: