SCENE 3D DOC

Narzędzie wspomagające prowadzenie postępowania przygotowawczego i wykonywanie czynności w procesie wykrywczym poprzez odtwarzanie wyglądu miejsc zdarzenia i okoliczności zdarzenia

Celem głównym projektu jest opracowanie technologii do zabezpieczania i cyfrowego odtwarzania trójwymiarowej topografii miejsca zdarzenia i okoliczności zdarzenia, jako narzędzia wspomagającego postępowanie przygotowawcze i czynności w procesie wykrywczym.

Skanowanie 3D jako jedna z najnowocześniejszych technologii pomiarów przestrzennych znajduje zastosowanie w coraz to nowszych dziedzinach nauk i techniki. Wdrożenie tej technologii do systemów policyjnych stwarza możliwość precyzyjnego dokumentowania stanu faktycznego miejsca zdarzenia połączonego ze skatalogowaniem ujawnionych śladów i dowodów, umożliwiając tym samym odtworzenie każdej rozpatrywanej sytuacji w modelu metrycznym. Dane pozyskane metodą mapowania przestrzeni 3D oraz rejestracje video sekwencji, które zostaną opracowane w trakcie realizacji projektu, będą stanowić profesjonalne narzędzie do rekonstrukcji zdarzeń, co pozwoli na zobrazowanie m. in. drogi, którą mógł poruszać się sprawca, a także na weryfikację zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych, które są niezwykle istotne w trakcie tworzenia hipotez dotyczących przebiegu zdarzenia. Opracowana technologia dzięki wysokiej precyzji pomiaru oraz możliwości gromadzenia bardzo dużej ilości informacji o zdarzeniu pozwoli na zwiększenie stopnia szczegółowości i dokładności wykonywanej dokumentacji oraz integrację wszelkich informacji związanych z miejscem zdarzenia w jednym miejscu.

Wykorzystanie skanowania 3D poprzez rejestrację w stosunkowo krótkim czasie nawet rozległych obszarów, łącznie z najmniejszymi nawet detalami, wpłynie istotnie na skrócenie czasu pomiaru na miejscu zdarzenia oraz wyeliminuje możliwości zacierania i zniekształcania śladów, a także przypadkowych przesunięć obiektów poprzez ograniczenie ingerencji osób wykonujących pomiar na miejscu zdarzenia. Zastosowany podczas oględzin system w znacznym stopniu wpłynie na przyspieszenie podejmowania dalszych kroków dotyczących śledztwa dzięki dostępności w krótkim czasie trójwymiarowych modeli miejsca zdarzenia.

Pozyskiwanie i przechowywanie danych pochodzących z pomiaru z wykorzystaniem demonstratora technologii zapewni pełną gwarancję ich wiarygodności oraz bezpieczeństwa przed ewentualną ingerencją osób niepowołanych.

Technologia skanowania 3D nie zastąpi czynności prowadzonych na miejscu zdarzenia metodą tradycyjną (np. protokoły oględzin, dokumentacja fotograficzna, szkice), jednak wykorzystanie jej jako pierwszej czynności w trakcie badania miejsca zdarzenia niewątpliwie stanowić będzie istotne uzupełnienie tradycyjnych oględzin, zwłaszcza w fazie szczegółowych czynności statycznych – bez dokonywania zmian na miejscu zdarzenia.

Mając na względzie wyżej opisane zalety i możliwości zastosowania wypracowanego w ramach projektu rozwiązania technologicznego można z całą stanowczością stwierdzić, że w znacznym stopniu wpłynie ono na przyspieszenie i ułatwienie pracy funkcjonariuszy policji, prokuratury czy sądów, a także umożliwi stworzenie dokładnej i niepodważalnej dokumentacji miejsca zdarzenia. Zakończenie weryfikacji działania demonstratora technologii z wynikiem pozytywnym pozwoli na wykorzystanie systemu w przewidywanych dla niego warunkach tj. na realnych miejscach zdarzeń, co będzie świadczyć o osiągnięciu założonego w projekcie VIII poziomu gotowości technologii.

Konsorcjum:

  • Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji – Lider
  • Cyborg Idea – Partner
  • Wojskowa Akademia Techniczna – Partner
  • Uniwersytet Warszawski – Partner
  • Politechnika Warszawska – Partner

Zadania PW:

  1. Moduł interfejsu (importu danych) lub pozyskiwania danych ze skanowania laserowego 3D.
  2. Moduł pozyskiwania danych na miejscu zdarzenia w technologii structure-from-motion (SfM)
  3. Moduł wizualizacji 2D/3D chmur punktów.